Combination/fr: Difference between revisions
→Compétences d'alternance
Line 25: | Line 25: | ||
|- | |- | ||
| valign="top" | | | valign="top" | | ||
'''[[Lu/Ciel/fr|Lu/Ciel]] | '''[[Lu/Ciel/fr|Lu/<br>Ciel]]''' | ||
{| style="border-collapse: collapse;" border="1" cellpadding="1" | {| style="border-collapse: collapse;" border="1" cellpadding="1" | ||
|- | |- | ||
| width="40" | [[Image:LuCielSkill2.png]]<br> | | width="40" | [[Image:LuCielSkill2.png]]<br> | ||
| width="150" | [[Stomp/fr|Écrasement]]<br>: 2 PC | | width="150" | [[Stomp/fr|Écrasement]]<br>: 2 PC générés | ||
|- | |- | ||
| width="40" | [[Image:LuCielSkill6.png]]<br> | | width="40" | [[Image:LuCielSkill6.png]]<br> | ||
| width="150" | [[Evil Claw/fr|Griffe démoniaque]]<br>: | | width="150" | [[Evil Claw/fr|Griffe démoniaque]]<br>: 2 PC générés | ||
|} | |} | ||
Line 39: | Line 39: | ||
{| style="border-collapse: collapse;" border="1" cellpadding="1" | {| style="border-collapse: collapse;" border="1" cellpadding="1" | ||
|- | |- | ||
| width="40" | [[Image: | | width="40" | [[Image:LuCielSkill17.png]] | ||
| width="150" | [[ | | width="150" | [[Terror Chain/fr|Chaînes de la peur]]<br>: 1 PC généré | ||
|- | |- | ||
| width="40" | [[Image:LuCielSkill16.png]]<br> | | width="40" | [[Image:LuCielSkill16.png]]<br> | ||
| width="150" | [[Ruinous Impact/fr|Impact dévastateur]]<br>: 4 PC | | width="150" | [[Ruinous Impact/fr|Impact dévastateur]]<br>: 4 PC générés | ||
|- | |||
| width="40" | [[Image:LuCielSkill13.png]]<br> | |||
| width="150" | [[Dead Hands/fr|Poigne mortelle]]<br>: 2 PC générés | |||
|- | |- | ||
| width="40" | [[Image:LuCielSkill19.png]]<br> | | width="40" | [[Image:LuCielSkill19.png]]<br> | ||
| width="150" | [[Power of Oriax/fr|Puissance d'Oriax]]<br>: 2 PC | | width="150" | [[Power of Oriax/fr|Puissance d'Oriax]]<br>: 2 PC générés | ||
|- | |- | ||
| width="40" | [[Image:Dreadlord08.png]] | | width="40" | [[Image:Dreadlord08.png]] | ||
| width="150" | [[Summon Darkness/fr|Serviteur démoniaque]]<br>: 4 PC | | width="150" | [[Summon Darkness/fr|Serviteur démoniaque]]<br>: 4 PC générés | ||
|} | |} | ||
Line 57: | Line 60: | ||
|- | |- | ||
| width="40" | [[Image:Royalguard7.png]]<br> | | width="40" | [[Image:Royalguard7.png]]<br> | ||
| width="150" | [[Demonic Breath/fr|Souffle démoniaque]]<br>: 4 PC | | width="150" | [[Demonic Breath/fr|Souffle démoniaque]]<br>: 2 PC générés | ||
|- | |||
| width="40" | [[Image:Noblesse09.png]]<br> | |||
| width="150" | [[Shadow Bolt/fr|Éclair ténébreux]]<br>: 4 PC générés | |||
|- | |- | ||
| width="40" | [[Image:Noblesse12.png]]<br> | | width="40" | [[Image:Noblesse12.png]]<br> | ||
| width="150" | [[Swift Smash/fr|Coup éclair]]<br>: | | width="150" | [[Swift Smash/fr|Coup éclair]]<br>: 1 PC généré | ||
|- | |- | ||
| width="40" | [[Image:Noblesse11.png]]<br> | | width="40" | [[Image:Noblesse11.png]]<br> | ||
| width="150" | [[Spectral Spear/fr|Javelot spectral]]<br>: 2 PC | | width="150" | [[Spectral Spear/fr|Javelot spectral]]<br>: 2 PC générés | ||
|} | |} | ||
|} | |} | ||
Line 74: | Line 77: | ||
|- | |- | ||
| valign="top" | | | valign="top" | | ||
'''[[Lu/Ciel/fr|Lu/Ciel]] | '''[[Lu/Ciel/fr|Lu/<br>Ciel]]''' | ||
{| style="border-collapse: collapse;" border="1" cellpadding="1" | {| style="border-collapse: collapse;" border="1" cellpadding="1" | ||
|- | |- | ||
| width="40" | [[Image:LuCielSkill1.png]]<br> | | width="40" | [[Image:LuCielSkill1.png]]<br> | ||
| width="150" | [[Triple Shot/fr|Triple tir]]<br>: 2 PC | | width="150" | [[Triple Shot/fr|Triple tir]]<br>: 2 PC générés | ||
---- | |||
[fort]<br>: 3 PC générés | |||
|- | |- | ||
| width="40" | [[Image:LuCielSkill5.png]]<br> | | width="40" | [[Image:LuCielSkill5.png]]<br> | ||
| width="150" | [[Flick Shot/fr|Tir rapide]]<br>: 4 PC | | width="150" | [[Flick Shot/fr|Tir rapide]]<br>: 4 PC générés | ||
|} | |} | ||
Line 87: | Line 92: | ||
'''[[Chiliarch/fr|Chiliarque]]/<br>[[Dreadlord/fr|Ange de la mort]]''' | '''[[Chiliarch/fr|Chiliarque]]/<br>[[Dreadlord/fr|Ange de la mort]]''' | ||
{| style="border-collapse: collapse;" border="1" cellpadding="1" | {| style="border-collapse: collapse;" border="1" cellpadding="1" | ||
|- | |||
| width="40" | [[Image:LuCielSkill17.png]] | |||
| width="150" | [[Terror Chain/fr|Chaînes de la peur]]<br>: 1 PC généré | |||
|- | |- | ||
| width="40" | [[Image:LuCielSkill15.png]]<br> | | width="40" | [[Image:LuCielSkill15.png]]<br> | ||
| width="150" | [[Dark Crescent/fr|Lune noire]]<br>: 4 PC | | width="150" | [[Dark Crescent/fr|Lune noire]]<br>: 2 PC générés | ||
|- | |||
| width="40" | [[Image:Dreadlord07.png]] | |||
| width="150" | [[Supreme Punishment/fr|Punition suprême]]<br>: 4 PC générés | |||
|- | |- | ||
| width="40" | [[Image:Dreadlord12.png]] | | width="40" | [[Image:Dreadlord12.png]] | ||
| width="150" | [[Dancing Blade/fr|Lame dansante]]<br>: 2 PC | | width="150" | [[Dancing Blade/fr|Lame dansante]]<br>: 2 PC générés | ||
|- | |- | ||
| width="40" | [[Image:Dreadlord10.png]] | | width="40" | [[Image:Dreadlord10.png]] | ||
| width="150" | [[Phantom Blade/fr|Épée fantôme]]<br>: 2 PC | | width="150" | Transcendant :<br> [[Phantom Blade/fr|Épée fantôme]]<br>: 2 PC générés | ||
|} | |} | ||
Line 104: | Line 112: | ||
'''[[Royal Guard/fr|Garde royal]]/<br>[[Noblesse/fr|Noble]]''' | '''[[Royal Guard/fr|Garde royal]]/<br>[[Noblesse/fr|Noble]]''' | ||
{| style="border-collapse: collapse;" border="1" cellpadding="1" | {| style="border-collapse: collapse;" border="1" cellpadding="1" | ||
|- | |||
| width="40" | [[Image:Royalguard1.png]]<br> | |||
| width="150" | [[Death Sentence of Marbas/fr|Frontière de Marbas]]<br>: 1 PC généré | |||
|- | |- | ||
| width="40" | [[Image:Royalguard5.png]]<br> | | width="40" | [[Image:Royalguard5.png]]<br> | ||
| width="150" | [[Soul Extortion/fr|Extorsion d'âme]]<br>: 2 PC | | width="150" | [[Soul Extortion/fr|Extorsion d'âme]]<br>: 2 PC générés | ||
|- | |- | ||
| width="40" | [[Image:Royalguard2.png]]<br> | | width="40" | [[Image:Royalguard2.png]]<br> | ||
| width="150" | [[Fantasy Impromptu - 1st Movement/fr|Fantaisie-Impromptu - A]]<br>: | | width="150" | [[Fantasy Impromptu - 1st Movement/fr|Fantaisie-Impromptu - A]]<br>: 2 PC générés | ||
|- | |- | ||
| width="40" | [[Image:Noblesse05.png]]<br> | | width="40" | [[Image:Noblesse05.png]]<br> | ||
| width="150" | [[Twilight Judgment/fr|Jugement du crépuscule]]<br>: 4 PC | | width="150" | [[Twilight Judgment/fr|Jugement du crépuscule]]<br>: 4 PC générés | ||
|} | |} | ||
|} | |} |