Sandbox:Skill Name in Voice File/Elesis: Difference between revisions
From Elwiki
IceSoulMOG (talk | contribs) No edit summary |
IceSoulMOG (talk | contribs) (Undo revision 478911 by IceSoulMOG (talk)) |
||
Line 1: | Line 1: | ||
{| cellpadding="5" border="1" width="100%" style="border-collapse: collapse; text-align: center" | {| cellpadding="5" border="1" width="100%" style="border-collapse: collapse; text-align: center" | ||
|- style="background:{{ColorSel|CharLight| | |- style="background:{{ColorSel|CharLight|Elesis}}" | ||
! width=30% | Voice_ID !! width=35% | KR Voice (Name) !! width=35% | Translation Name | ! width=30% | Voice_ID !! width=35% | KR Voice (Name) !! width=35% | Translation Name | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_04 || 메가 슬래시 || [[Mega Slash (Elesis)|Mega Slash]] | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_05 || 소닉 어설트 || [[Sonic Assault]] | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_07 || 크로스 || [[Cross Slash|Cross]] | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_08 || 크로스 슬래시 || [[Cross Slash]] | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_11 || 드래스틱 차지 || [[Drastic Charge]] | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_14 || 오러 블레이드 || Aura Blade | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_15 || 이럽션 || [[Sword Eruption|Eruption]] | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_16 || 소드 이럽션 || [[Sword Eruption]] | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_18 || 스칼딕 소드 || [[Scaldic Sword]] | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_19 || 대폭살 || [[Explosive Fist (Elesis)|Explosive Fist]] | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_20 || 폭살 || [[Explosive Fist (Elesis)|Explosive Fist]] | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_21 || 와일드 쇼크 || [[Wild Shock]] | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_24 || 파워 버스터 || [[Power Burster]] | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_26 || 메가 버스터 || [[Mega Buster]] | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_29 || 언리미티드 블레이드 || [[Unlimited Blade (Elesis)|Unlimited Blade]] | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_30 || 스파이럴 블래스트 || [[Spiral Blast (Elesis)|Spiral Blast]] | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_31 || 세이버 || [[Saber - Extinction|Saber]] | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_32 || 익스팅션 || [[Saber - Extinction|Extinction]] | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_33 || 승리의 검 || [[Sword of Victory]] | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_34 || 심판의 검 || [[Sword of Judgement]] | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_35 || 저지먼트 드라이브 || [[Sword of Judgement|Judgement Drive]] | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_36 || 소닉 블레이드 || [[Sonic Blade (Elesis)|Sonic Blade]] | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_37 || 크리티컬 다이브 || [[Critical Dive]] | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_39 || 파이널 데스티네이션 || Final Destination | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_41 || 버스트 라이징 || [[Burst Rising]] | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_42 || 버스트 웨이브 || [[Burst Wave]] | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_44 || 소드 파이어 || [[Sword Fire (Elesis)|Sword Fire]] | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_46 || 지옥의 검 || [[Infernal Blade]] | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_47 || 인페르날 블레이드 || [[Infernal Blade]] | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_48 || 이터널 파이어 || [[Eternal Fire]] | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_50 || 소드 오브 렐릭스 || [[Sword of Relics]] | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_51 || 태고의 불꽃 || [[Ancient Fire]] | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_52 || 에인션트 파이어 || [[Ancient Fire]] | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_53 || 파이어 월 || [[Fire Wall]] | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_55 || 불꽃의 날개 || [[Blazing Wing]] | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_56 || 블레이즈 윙 || [[Blazing Wing]] | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_57 || 기간틱 스윙 || Gigantic Swing | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_60 || 체이싱 소드 || [[Chaser Sword]] | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_62 || 문라이트 슬래시 || Moonlight Slash | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_63 || 달빛의 검 || Moonlight Blade | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_68 || 인피니티 슬래시 || Infinity Slash | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_69 || 고스트 소드 || Ghost Sword | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_78 || 스피릿 블레이드 || Spirit Blade | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_85 || 플릭 블레이드 || Flick Blade | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_86 || 스위프트 어택 || Swift Attack | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_TRANS_0001 || 체이스 || Chase | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_TRANS_0002 || 세이브 더 퀸 || Save the Queen | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_TRANS_0003 || 안식의 검 || Sword of Rest | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_TRANS_0004 || 플레임 익스플로전 || Flame Explosion | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_TRANS_0005 || 크러싱 볼케이노 || Crushing Volcano | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_TRANS_0006 || 블러디 카리스 || Bloody Karis | ||
|- | |- | ||
| ELESIS_TRANS_0007 || 데드 헌터 || Dead Hunter | |||
|- | |||
| ELESIS_TRANS_0021 || 어퍼 슬래시 || [[Upper Slash]] | |||
|- | |||
| ELESIS_TRANS_0022 || 크로스 슬래시 || [[Cross Slash]] | |||
|- | |||
| ELESIS_TRANS_0023 || 디바인 블레이드 || [[Divine Blade]] | |||
|- | |||
| ELESIS_TRANS_0024 || 플레임 프로텍션 || [[Flame Protection]] | |||
|- | |||
| ELESIS_TRANS_0025 || 버스트 라이징 || [[Burst Rising]] | |||
|- | |||
| ELESIS_TRANS_0026 || 이그니스 크래셔 || [[Ignis Crusher]] | |||
|- | |||
| ELESIS_TRANS_0027 || 블러드 스팅 || [[Blood Sting]] | |||
|- | |||
| ELESIS_TRANS_0028 || 체이싱 소드 || [[Chaser Sword]] | |||
|- | |||
| ELESIS_TRANS_0029 || 섀이드 || [[Shade]] | |||
|- | |||
| ELESIS_TRANS_0030 || 프레스티지 || Prestige | |||
|- | |||
| ELESIS_TRANS_0031 || 샤이닝 블레이드 || Shining Blade | |||
|- | |||
| ELESIS_TRANS_0032 || 기가 블래스트 || [[Giga Blast]] | |||
|- | |||
| ELESIS_TRANS_0033 || 저스티스 스트라이크 || Justice Strike | |||
|- | |||
| ELESIS_TRANS_0034 || 풀 스로틀 || | |||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_TRANS_0035 || 소울 이그니션 || [[Soul Ignition]] | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_TRANS_0036 || 데스 파이어 || Death Fire | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_TRANS_0037 || 이그니스 프로텍션 || Ignis Protection | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_TRANS_0038 || 컨젝션 || | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_TRANS_0039 || 블러드 써스트 || Blood Thirst | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_TRANS_0040 || 블러드 폴즈 || [[Blood Falls]] | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_TRANS_0037 || 블러드 스트라이크 || Blood Strike | ||
|- style="background:{{ColorSel|CharLight|Elesis}}" | |||
! colspan=3 | Part Voice | |||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_70 || 스펙터 || Spector | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_72 || 팬텀 || Phantom | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_74 || 레이스 || Wraith | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_76 || 섀이드 || Shade | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_79 || 인젝션 || Injection | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_81 || 이젝션 || [Ejection | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_83 || 리젝션 || Rejection | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_90 || 디보션 || Devotion | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_91 || 러싱 || Rushing | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_92 || 래피드 || Rapid | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_93 || 드레드 || Dread | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_94 || 저거노트 || Juggernaut | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_95 || 블레이드 || Blade | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_96 || 댄싱 || Dancing | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_98 || 페이트 || Fate | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_100 || 브루탈 || Brutal | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_101 || 듀얼 || Dual | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_102 || 트리플 || Triple | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_103 || 카운터 || Counter | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_104 || 이그니스 || Ignis | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_105 || 플레임 || Flame | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_106 || 파이어 || Fire | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_107 || 버닝 || Burning | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_108 || 블레이징 || Blazing | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_111 || 버밀리온 || Vermilion | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_112 || 스칼렛 || Scarlet | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_113 || 크림슨 || Crimson | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_115 || 저스티스 || Justice | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_117 || 블러드 || Blood | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_118 || 어설트 || Assault | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_119 || 디바인 || Divine | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_120 || 홀리 || Holy | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_122 || 사우전드 || Thousand | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_124 || 기간틱 || Gigantic | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_125 || 자이언트 || Giant | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_126 || 일루전 || Illusion | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_128 || 스피리츄얼 || Spiritual | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_129 || 스피릿 || Spirit | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_130 || 고스트 || Ghost | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_131 || 그랜드 || Grand | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_132 || 소드 || Sword | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_134 || 브랜디시 || Brandish | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_135 || 슬래시 || Slash | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_136 || 커터 || Cutter | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_137 || 블레이드 || Blade | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_138 || 댄스 || Dance | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_139 || 드레드노트 || Dreadnought | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_140 || 가디언 || Guardian | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_141 || 스티그마 || Stigma | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_143 || 웨폰 || Weapon | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_144 || 스매싱 || Smashing | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_145 || 스매셔 || Smasher | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_147 || 어설트 || Assault | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_148 || 프로텍션 || Protection | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_150 || 스팅 || Sting | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_152 || 다이브 || Dive | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_153 || 크래셔 || Crasher | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_154 || 버스터 || Buster | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_155 || 프레셔 || Pressure | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_156 || 스크라이크 || Strike | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_157 || 어택 || Attack | ||
|- | |- | ||
| | | ELESIS_SP_158 || 브레이커 || Breaker | ||
|} | |} |
Latest revision as of 03:36, 25 September 2017
Voice_ID | KR Voice (Name) | Translation Name |
---|---|---|
ELESIS_SP_04 | 메가 슬래시 | Mega Slash |
ELESIS_SP_05 | 소닉 어설트 | Sonic Assault |
ELESIS_SP_07 | 크로스 | Cross |
ELESIS_SP_08 | 크로스 슬래시 | Cross Slash |
ELESIS_SP_11 | 드래스틱 차지 | Drastic Charge |
ELESIS_SP_14 | 오러 블레이드 | Aura Blade |
ELESIS_SP_15 | 이럽션 | Eruption |
ELESIS_SP_16 | 소드 이럽션 | Sword Eruption |
ELESIS_SP_18 | 스칼딕 소드 | Scaldic Sword |
ELESIS_SP_19 | 대폭살 | Explosive Fist |
ELESIS_SP_20 | 폭살 | Explosive Fist |
ELESIS_SP_21 | 와일드 쇼크 | Wild Shock |
ELESIS_SP_24 | 파워 버스터 | Power Burster |
ELESIS_SP_26 | 메가 버스터 | Mega Buster |
ELESIS_SP_29 | 언리미티드 블레이드 | Unlimited Blade |
ELESIS_SP_30 | 스파이럴 블래스트 | Spiral Blast |
ELESIS_SP_31 | 세이버 | Saber |
ELESIS_SP_32 | 익스팅션 | Extinction |
ELESIS_SP_33 | 승리의 검 | Sword of Victory |
ELESIS_SP_34 | 심판의 검 | Sword of Judgement |
ELESIS_SP_35 | 저지먼트 드라이브 | Judgement Drive |
ELESIS_SP_36 | 소닉 블레이드 | Sonic Blade |
ELESIS_SP_37 | 크리티컬 다이브 | Critical Dive |
ELESIS_SP_39 | 파이널 데스티네이션 | Final Destination |
ELESIS_SP_41 | 버스트 라이징 | Burst Rising |
ELESIS_SP_42 | 버스트 웨이브 | Burst Wave |
ELESIS_SP_44 | 소드 파이어 | Sword Fire |
ELESIS_SP_46 | 지옥의 검 | Infernal Blade |
ELESIS_SP_47 | 인페르날 블레이드 | Infernal Blade |
ELESIS_SP_48 | 이터널 파이어 | Eternal Fire |
ELESIS_SP_50 | 소드 오브 렐릭스 | Sword of Relics |
ELESIS_SP_51 | 태고의 불꽃 | Ancient Fire |
ELESIS_SP_52 | 에인션트 파이어 | Ancient Fire |
ELESIS_SP_53 | 파이어 월 | Fire Wall |
ELESIS_SP_55 | 불꽃의 날개 | Blazing Wing |
ELESIS_SP_56 | 블레이즈 윙 | Blazing Wing |
ELESIS_SP_57 | 기간틱 스윙 | Gigantic Swing |
ELESIS_SP_60 | 체이싱 소드 | Chaser Sword |
ELESIS_SP_62 | 문라이트 슬래시 | Moonlight Slash |
ELESIS_SP_63 | 달빛의 검 | Moonlight Blade |
ELESIS_SP_68 | 인피니티 슬래시 | Infinity Slash |
ELESIS_SP_69 | 고스트 소드 | Ghost Sword |
ELESIS_SP_78 | 스피릿 블레이드 | Spirit Blade |
ELESIS_SP_85 | 플릭 블레이드 | Flick Blade |
ELESIS_SP_86 | 스위프트 어택 | Swift Attack |
ELESIS_TRANS_0001 | 체이스 | Chase |
ELESIS_TRANS_0002 | 세이브 더 퀸 | Save the Queen |
ELESIS_TRANS_0003 | 안식의 검 | Sword of Rest |
ELESIS_TRANS_0004 | 플레임 익스플로전 | Flame Explosion |
ELESIS_TRANS_0005 | 크러싱 볼케이노 | Crushing Volcano |
ELESIS_TRANS_0006 | 블러디 카리스 | Bloody Karis |
ELESIS_TRANS_0007 | 데드 헌터 | Dead Hunter |
ELESIS_TRANS_0021 | 어퍼 슬래시 | Upper Slash |
ELESIS_TRANS_0022 | 크로스 슬래시 | Cross Slash |
ELESIS_TRANS_0023 | 디바인 블레이드 | Divine Blade |
ELESIS_TRANS_0024 | 플레임 프로텍션 | Flame Protection |
ELESIS_TRANS_0025 | 버스트 라이징 | Burst Rising |
ELESIS_TRANS_0026 | 이그니스 크래셔 | Ignis Crusher |
ELESIS_TRANS_0027 | 블러드 스팅 | Blood Sting |
ELESIS_TRANS_0028 | 체이싱 소드 | Chaser Sword |
ELESIS_TRANS_0029 | 섀이드 | Shade |
ELESIS_TRANS_0030 | 프레스티지 | Prestige |
ELESIS_TRANS_0031 | 샤이닝 블레이드 | Shining Blade |
ELESIS_TRANS_0032 | 기가 블래스트 | Giga Blast |
ELESIS_TRANS_0033 | 저스티스 스트라이크 | Justice Strike |
ELESIS_TRANS_0034 | 풀 스로틀 | |
ELESIS_TRANS_0035 | 소울 이그니션 | Soul Ignition |
ELESIS_TRANS_0036 | 데스 파이어 | Death Fire |
ELESIS_TRANS_0037 | 이그니스 프로텍션 | Ignis Protection |
ELESIS_TRANS_0038 | 컨젝션 | |
ELESIS_TRANS_0039 | 블러드 써스트 | Blood Thirst |
ELESIS_TRANS_0040 | 블러드 폴즈 | Blood Falls |
ELESIS_TRANS_0037 | 블러드 스트라이크 | Blood Strike |
Part Voice | ||
ELESIS_SP_70 | 스펙터 | Spector |
ELESIS_SP_72 | 팬텀 | Phantom |
ELESIS_SP_74 | 레이스 | Wraith |
ELESIS_SP_76 | 섀이드 | Shade |
ELESIS_SP_79 | 인젝션 | Injection |
ELESIS_SP_81 | 이젝션 | [Ejection |
ELESIS_SP_83 | 리젝션 | Rejection |
ELESIS_SP_90 | 디보션 | Devotion |
ELESIS_SP_91 | 러싱 | Rushing |
ELESIS_SP_92 | 래피드 | Rapid |
ELESIS_SP_93 | 드레드 | Dread |
ELESIS_SP_94 | 저거노트 | Juggernaut |
ELESIS_SP_95 | 블레이드 | Blade |
ELESIS_SP_96 | 댄싱 | Dancing |
ELESIS_SP_98 | 페이트 | Fate |
ELESIS_SP_100 | 브루탈 | Brutal |
ELESIS_SP_101 | 듀얼 | Dual |
ELESIS_SP_102 | 트리플 | Triple |
ELESIS_SP_103 | 카운터 | Counter |
ELESIS_SP_104 | 이그니스 | Ignis |
ELESIS_SP_105 | 플레임 | Flame |
ELESIS_SP_106 | 파이어 | Fire |
ELESIS_SP_107 | 버닝 | Burning |
ELESIS_SP_108 | 블레이징 | Blazing |
ELESIS_SP_111 | 버밀리온 | Vermilion |
ELESIS_SP_112 | 스칼렛 | Scarlet |
ELESIS_SP_113 | 크림슨 | Crimson |
ELESIS_SP_115 | 저스티스 | Justice |
ELESIS_SP_117 | 블러드 | Blood |
ELESIS_SP_118 | 어설트 | Assault |
ELESIS_SP_119 | 디바인 | Divine |
ELESIS_SP_120 | 홀리 | Holy |
ELESIS_SP_122 | 사우전드 | Thousand |
ELESIS_SP_124 | 기간틱 | Gigantic |
ELESIS_SP_125 | 자이언트 | Giant |
ELESIS_SP_126 | 일루전 | Illusion |
ELESIS_SP_128 | 스피리츄얼 | Spiritual |
ELESIS_SP_129 | 스피릿 | Spirit |
ELESIS_SP_130 | 고스트 | Ghost |
ELESIS_SP_131 | 그랜드 | Grand |
ELESIS_SP_132 | 소드 | Sword |
ELESIS_SP_134 | 브랜디시 | Brandish |
ELESIS_SP_135 | 슬래시 | Slash |
ELESIS_SP_136 | 커터 | Cutter |
ELESIS_SP_137 | 블레이드 | Blade |
ELESIS_SP_138 | 댄스 | Dance |
ELESIS_SP_139 | 드레드노트 | Dreadnought |
ELESIS_SP_140 | 가디언 | Guardian |
ELESIS_SP_141 | 스티그마 | Stigma |
ELESIS_SP_143 | 웨폰 | Weapon |
ELESIS_SP_144 | 스매싱 | Smashing |
ELESIS_SP_145 | 스매셔 | Smasher |
ELESIS_SP_147 | 어설트 | Assault |
ELESIS_SP_148 | 프로텍션 | Protection |
ELESIS_SP_150 | 스팅 | Sting |
ELESIS_SP_152 | 다이브 | Dive |
ELESIS_SP_153 | 크래셔 | Crasher |
ELESIS_SP_154 | 버스터 | Buster |
ELESIS_SP_155 | 프레셔 | Pressure |
ELESIS_SP_156 | 스크라이크 | Strike |
ELESIS_SP_157 | 어택 | Attack |
ELESIS_SP_158 | 브레이커 | Breaker |