Blade Master: Difference between revisions
→Skill Tree
Shironsaki (talk | contribs) (Undo revision 57970 by Inmemorial (talk)) |
|||
Line 26: | Line 26: | ||
<br> | <br> | ||
=== [[ | === Skill Tree === | ||
{| class="mw-collapsible mw-collapsed" cellpadding="10" | |||
| colspan=6 | | |||
|- | |||
| | |||
| [[File:RPassive1.png|link=Basic_Physical_Defense_Training]] | |||
| [[File:RSActive1.png|link=Maximum Cannon]] | |||
| | |||
| [[File:RAactive3.PNG|link=Breaking Fist]] | |||
| 0 SP | |||
|- | |||
| [[File:RPassive2.png|link=Basic Magic Defense Training]] | |||
| [[File:Arrowdown.gif|center]] | |||
| [[File:RSActive2.png|link=Cannon Blade]] | |||
| | |||
| | |||
| 5 SP | |||
|- | |||
| [[File:Arrowdown.gif|center]] | |||
| [[File:RPassive3.png|link=Basic Strength Training]] | |||
| [[File:Arrowdown.gif|center]] | |||
| [[File:RSActive3.png|link=Power Assualt]] | |||
| | |||
| 10 SP | |||
|- | |||
| [[File:RPassive4.png|link=Basic Magic Training]] | |||
| | |||
| [[File:Arrowdown.gif|center]] | |||
| [[File:Arrowdown.gif|center]] | |||
| [[File:RActive1.png|link=Burning Rush]] | |||
| 15 SP | |||
|- | |||
| [[File:RActive2.png|link=Magic Accelerator]] | |||
| | |||
| [[File:Arrowdown.gif|center]] | |||
| [[File:RSActive4.png|link=Earth Breaker]] | |||
| | |||
| 20 SP | |||
|- | |||
| [[File:RActive3.png|link=Shield Accelerator]] | |||
| [[File:RActive4.png|link=Power Accelerator]] | |||
| [[File:Arrowdown.gif|center]] | |||
| | |||
| [[File:RPassive5.png|link=Counter Chance]] | |||
| 25 SP | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| [[File:RSActive5.png|link=Seven Burst]] | |||
| [[File:RSActive6.png|link=Magnum Blaster]] | |||
| | |||
| 30SP | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| [[File:STactive1.png|link=Shadow Step]] | |||
| 35 SP | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| [[File:STactive2.png|link=Cut Tendon]] | |||
| [[File:STSactive1.png|link=Berserker Blade]] | |||
| [[File:Arrowdown.gif|center]] | |||
| 40 SP | |||
|- | |||
| | |||
| [[File:STPassive2.png|link=Intermediate Strength Training]] | |||
| [[File:STPassive1.png|link=Infinity Cause]] | |||
| | |||
| [[File:Arrowdown.gif|center]] | |||
| 45 SP | |||
|- | |||
| | |||
| [[File:Arrowdown.gif|center]] | |||
| | |||
| [[File:STSactive2.png|link=Flying Impact]] | |||
| [[File:Arrowdown.gif|center]] | |||
| 50 SP | |||
|- | |||
| | |||
| [[File:STactive3.png|link=Power Adrenaline]] | |||
| [[File:STPassive3.png|link=Trained Body]] | |||
| | |||
| [[File:STPassive4.png|link=Shadow Piercing]] | |||
| 55 SP | |||
|- | |||
| | |||
| [[File:STPassive6.png|link=Victory of Confidence]] | |||
| [[File:STSactive3.png|link=Shockwave]] | |||
| | |||
| | |||
| 60 SP | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| [[File:STSactive4.png|link=Bloody Accel]] | |||
| [[File:STSactive5.png|link=Hypersonic Stab]] | |||
| | |||
| 65 SP | |||
|- | |||
| | |||
| [[File:Experienced Sword.PNG|link=Blade Mastery]] | |||
| [[File:Wolf Fang.PNG|link=Wolf Fang]] | |||
| [[File:Arrowdown.gif|center]] | |||
| | |||
| 70 SP | |||
|- | |||
| | |||
| [[File:Emergency Escape.PNG|link=Emergency Escape!]] | |||
| | |||
| [[File:Moment Slayer.PNG|link=One Flash]] | |||
| | |||
| 75 SP | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| [[File:Giga Drive.PNG|link=Giga Drive]] | |||
| | |||
| 80 SP | |||
|} | |||
<br> | <br> | ||
== Additional Combos == | == Additional Combos == | ||
{| cellspacing="0" cellpadding="5" border="1" width="100%" style="border-collapse: collapse;" | {| cellspacing="0" cellpadding="5" border="1" width="100%" style="border-collapse: collapse;" |