Elemental Master/ko: Difference between revisions
→스킬
(→스킬) |
(→스킬) |
||
Line 132: | Line 132: | ||
|- style="background-color: #FFFFFF;" | |- style="background-color: #FFFFFF;" | ||
| width="40" | [[File:EM.png]] | | width="40" | [[File:EM.png]] | ||
| align="center" width="150" | [[Elemental Storm]] [[Image:lock.gif|lock.gif]] | | align="center" width="150" | [[Elemental Storm/ko|엘리멘탈 스톰]] [[Image:lock.gif|lock.gif]] | ||
|} | |} | ||
Line 142: | Line 142: | ||
|- style="background-color: #FFFFFF;" | |- style="background-color: #FFFFFF;" | ||
| width="40" | [[File:AishaS26.png]] | | width="40" | [[File:AishaS26.png]] | ||
| align="center" width="150" | [[Chain Burst]] | | align="center" width="150" | [[Chain Burst/ko|체인 버스트]] | ||
|- style="background-color: #FFFFFF;" | |- style="background-color: #FFFFFF;" | ||
| width="40" | [[File:Water_Cannon.png]] | | width="40" | [[File:Water_Cannon.png]] | ||
| align="center" width="150" | [[Water Cannon]] [[image:lock.gif|lock.gif]] | | align="center" width="150" | [[Water Cannon/ko|워터 캐논]] [[image:lock.gif|lock.gif]] | ||
|- style="background-color: rgb(255, 255, 255);" | |- style="background-color: rgb(255, 255, 255);" | ||
| width="40" | [[Image:SI_Meteorshower.png]] | | width="40" | [[Image:SI_Meteorshower.png]] | ||
| align="center" width="150" | [[Meteor Shower]] | | align="center" width="150" | [[Meteor Shower/ko|메테오 샤워]] | ||
|- style="background-color: rgb(255, 255, 255);" | |- style="background-color: rgb(255, 255, 255);" | ||
| width="40" | [[File:Lightning_Shower.png]] | | width="40" | [[File:Lightning_Shower.png]] | ||
| align="center" width="150" | [[Lightning Shower]] | | align="center" width="150" | [[Lightning Shower/ko|라이트닝 샤워]] | ||
|} | |} | ||
Line 160: | Line 160: | ||
{| border="0" cellpadding="1" cellspacing="1" style="background-color: black" | {| border="0" cellpadding="1" cellspacing="1" style="background-color: black" | ||
|- style="background-color: rgb(255, 255, 255);" | |||
| width="40" | [[File:Shining_Body.png]] | |||
| align="center" width="150" | [[Shining Body/ko|샤이닝 바디]] | |||
|- style="background-color: rgb(255, 255, 255);" | |- style="background-color: rgb(255, 255, 255);" | ||
| width="40" | [[Image:AishaS3.png]] | | width="40" | [[Image:AishaS3.png]] | ||
| align="center" width="150" | [[Statue of Glory | | align="center" width="150" | [[Statue of Glory/ko|스태츄 오브 글로리]] | ||
| | |||
|} | |} | ||
Line 175: | Line 175: | ||
|- style="background-color: rgb(255,255,255)" | |- style="background-color: rgb(255,255,255)" | ||
| width="40" | [[File:Intermediate_Magic_Training.PNG]] | | width="40" | [[File:Intermediate_Magic_Training.PNG]] | ||
| width="150" align="center" | [[Intermediate Magic Training]] | | width="150" align="center" | [[Intermediate Magic Training/ko|중급 마법수련]] | ||
|- style="background-color: #FFFFFF;" | |- style="background-color: #FFFFFF;" | ||
| width="40" | [[File:Encouraging_Aura.PNG]] | | width="40" | [[File:Encouraging_Aura.PNG]] | ||
| align="center" width="150" | [[Encouraging Aura]] | | align="center" width="150" | [[Encouraging Aura/ko|격려의 기운]] | ||
|- style="background-color: #FFFFFF;" | |- style="background-color: #FFFFFF;" | ||
| width="40" | [[File:SI Abundanceofenergy.png]] | | width="40" | [[File:SI Abundanceofenergy.png]] | ||
| align="center" width="150" | [[Abundance of Energy| | | align="center" width="150" | [[Abundance of Energy/ko|약화의 기운]] | ||
|- style="background-color: #FFFFFF;" | |- style="background-color: #FFFFFF;" | ||
| width="40" | [[File:Elemental_Research.png]] | | width="40" | [[File:Elemental_Research.png]] | ||
| align="center" width="150" | [[Element Study]] | | align="center" width="150" | [[Element Study/ko|원소학 연구]] | ||
|- style="background-color: #FFFFFF;" | |- style="background-color: #FFFFFF;" | ||
| width="40" | [[File:AishaS14.png]] | | width="40" | [[File:AishaS14.png]] | ||
| align="center" width="150" | [[Elements' Friendly]] [[image:lock.gif|lock.gif]] | | align="center" width="150" | [[Elements' Friendly/ko|원소와의 친화]] [[image:lock.gif|lock.gif]] | ||
|} | |} | ||